این مطلب برای دوستانی است که قصد دارند یک زبان را بهتر بیاموزند. عمیق، دقیق، با جزئیات کامل. روشی بسیار سخت، با مشقت لیکن تضمینی که می تواند به شما برای بهبود دانش زبان خارجه جدید خود کمک کند. در دوره ای هستیم که بسیاری جویای کوتاه ترین راه ممکن برای رسیدن به اهداف خود هستند لیکن گاهی برخی از مسائل را قربانی رسیدن به هدف خود می کنند. همینطور که در "به هزار و یک دلیل زبان خود را با شنیدن تقویت نمائید اما.!" به صورت مخصر درباره مهارت شنیداری توضیحاتی را نوشتم لیکن اکنون قصد دارم شما را با قدرت نوشتن در فرایند یادگیری راهنمایی نمایم. نمیدانم تا چه میزان با زبان شناسی آشنایی دارید اما یکی از واحدهای درسی آن در ایتالیا به "روش های یادگیری" اختصاص دارد که شامل 6 واحد درسی می شود.

در این واحد درسی با مطالعه یکی از کتاب های بسیار حجیم درسی با انواع روش های یادگیری و تاثیرات آن آشنا شدیم که از میان آنها به روش نوشتن یا WTL آشنا شدیم. به خاطر دارم که این کتاب به خوبی قدرت نوشتن در یادگیری را به ما یاد می داد و تا کنون به شخصه خودم نیز از این روش آموزشی برای یادگیری واژه های جدید در زبان هایی که تسلط دارم استفاده میکنم. البته خودم همواره به همه زبان آموزان تاکید داشتم که نوشتن واقعا دشوار و مشتق زیادی دارد. اما به همان اندازه به همه اطینان می دهم که با نوشتن می توان واژه های موجود در یک زبان جدید را به صورت عمیق یادگرفت. 

یغنی چه؟ به طور مثال شما در زبان اسپانیایی قصد دارید واژه Hola به معنای سلام یا واژه Ciao در زبان ایتالیایی به معنای سلام را در ذهن خود نهادینه و به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید. شما کافی است این واژه را چندین بار روی یک کاغذ پاک نویس کنید. یعنی چندین بار این واژه های را روی کاغذ دیگری بنویسید. همینطور هر واژه ای که ممکن است آن را ندانید. بدین ترتیب واژه به چند ویژگی مثبت به حافظه بلند مدت ذهن شما منتقل می گردد. اما با چه ویژگی هایی؟

ویزگی ها:

1. یادگیری شکل نوشتاری (املاء) دقیق آن واژه

2. تسلط صحیح تلفظ یک واژه به وسیله نوشتن آن

3. قرارگیری واژه در حافظه بلند مدت با توجه به نوشتن واژه

بنابراین با این خصوصیات مثبت به جای آنکه ده ها بار با خودتان مانند دیوانه های چشم ها را ببنیدد و شروع به تکرار کنید خیلی راحت هرچه را که باید به خاطر بسپارید، به حافظه بلند مدت منتقل میکنید.

اما دشواری های این روش:

1. خستگی بیش از اندازه

2. کاهش سرعت در فرآیند یادگیری

3. تحلیل و فرسایش جسمی در مدت مطالعه

لیکن با تمام این مشکلات من همیشه در این روش به نیمه پر لیوان نگاه کردم و از نتیجه اش کاملا راضی هستم. امیدوارم در میان گذاشتن این موضوع شما را برای یادگیری موثر زبان جدید خود راهنمایی کند.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها