محتوای این مطلب از وبلاگم که پیش روی شماست ترجمه ای توسط خودم از ایتالیایی به فارسی است و صحبت های تخصصی یک کارشناس شش زبانه را بایکدیگر دنبال خواهیم کرد. امیدوارم در انتهای این مقاله بتوانید تصمیم صحیح خود را در ارتباط با چندزبانگی در مسیر زبان آموزی اتخاذ نمائید.
از آنجایی که بسیاری از زبان آموزانم به چند زبان خارجه تسلط دارند گاهی پرسش های خود را به من مطرح می کنند و آن پرسش ها در ارتباط با فراگیری و تسلط به چند زبان اختصاص می یابد: "من چند زبان آموخته ام لذا چرا تداخل زبانی پیش می آید؟" "چگونه ممکن است از تداخل زبانی پیش گیری نمایم؟" "چگونه امکان دارد چند زبانه شوم" و بسیاری از پرسش های دیگری که زبان آموزانم از من سوال می کنند و من این مطلب وبلاگ را به پاسخ در ارتباط با این مورد آخر اختصاص داده ام. چرا که تصور من از زبان آموزان امروز، زبان آموزان چند زبانه ای است که با فراگیری چند زبان خود قصد دارند معادل یک موسسه آموزشی عمل کنند. 
پرسش بسیاری این است که آیا امکان فارگیری دو زبان به صورت همزمان امکان پذیر است یا خیر، که البته از نظر من این پرسش اشتباه است و پرسش اینگونه باید مطرح شود: "آیا یادگیری دو زبان به صورت همزمان ایده جالبی است یا خیر؟". البته در این خصوص باید بگویم هیچ پاسخ قطعی در این باره وجود ندارد و همه چیز بسته به توانایی ذهنی شما می باشد. البته این را به عنوان شخصی می گویم که شش زبان را می داند و حداقل دو زبان را به صورت همزمان آموخته است. بستگی به توانایی ذهنی شما دارد چراکه اگر موارد زیر شامل شما شود می توانید دو زبان را همزمان بیاموزید.
1. اختصاص زمان زیاد، انگیزه بالا و برنامه ریزی موثر برای تسلط
برای فراگیری یک زبان خارجه نیازمند زمان خواهید بود. به زمان اشاره کردم چراکه نادرترین مورد موجود در زندگی امروزی است. برای یادگیری و تسلط به زبان ما ساعت ها زمان در طول روز نیازمندیم و چون بسیار گرفتار مشغله هستیم شاید خود را نتوانیم با زمان مورد نیاز جهت یادگیری زبان جدید هماهنگ کنیم. برای مطالعه یک زبان به روزها، هفته ها و ماه ها زمان نیاز خواهیم داشت. زمانبندی بسیار اهمیت دارد. یعنی چنانچه به صورت پیوسته مطالعه کنید و بعد از 6 ماه مطالعه یک زبان، قادر به دریافت نتیجه مطلوب از آن باشید، اما با مطالعه دو زبان به صورت همزمان به 12 ماه زمان نیاز خواهید داشت. پس تعداد یادگیری زبان ها به صورت همزمان با افزایش مدت زمان جهت دریافت نتیجه مطلوب رابطه مستقیم دارد.
2. انیگزه و دلیل، اهمیت زیادی در فراگیری دو زبان به صورت همزمان دارد
چنانچه شما انگیزه درست و صحیحی برای فراگیری و تسلط به دو زبان داشته باشید قادرخواهید بود دو زبان را به صورت منظم و منسجم بیاموزید. اما چه مقدار انگیزه مورد نیاز خواهد بود یا با چند دلیل می توانیم به خودمان ثابت کنیم که اکنون وقت آموختن دو زبان به صورت هم زمان می باشد. اگر تعداد دلایل و انگیزه های شما برای فراگیری دو زبان به صورت همزمان به دو دلیل یا بیش از دو دلیل رسید مطمئن باشید که می توانید تا پایان مدت زبان آموزی هر دو زبان را با دقت مطالعه و دنبال نمائید اما اگر دلیل شما از انجام این کار کافی نباشید از جمله کسانی خواهی بود که نیمه راه خسته خواهید شد.
3. برنامه ریزی دقیق در فراگیری دو زبان به صورت همزمان بسیار اهمیت دارد
سومین عامل یا عنصر مهم در فراگیری زبان جدید برنامه ریزی دقیق است. برنامه ریزی دقیق برنامه ای است که شما می توانید آن را به صورت حتم و منظم انجام دهید. به گونه ای که انسجام پیروی از برنامه صورت پذیرد و پیروی از آن امکان پذیر باشد. به طور مثال اگر شما قصد داشته باشید هر هفته 7 ساعت زبان را مطالعه کنید، به درستی تصمیم بگیرید که 3 ساعت را به زبان اول و 3 ساعت از کل را به زبان دوم اختصاص دهید و یک ساعت را برای مرور هردوی آنها در نظر داشته باشید . و البته هر نوع برنامه موثر که می تواند به شما کمک کند. بنابراین در تمام نکات مذکور سعی کنید این سه عنصر مهم را در خود تقویت کنید تا قبل از شروع همه چیز برای شما فراهم گردد. چنانچه تمام سه موارد بالا شامل شما می شود، از جمله کسانی خواهید بود که آمادگی یادگیری و تسلط به دو زبان به صورت همزمان خواهید داشت. دوستان زبان آموزم موفق باشید.
جهت مشاهده متن مقاله به زبان اصلی، اینجا را کلیک نمائید.

پ.ن: لینک مرجع این مقاله

اینجا قرار دارد.

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها